Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesGaleriKayıt OlGiriş yap

Türbanlı HipHopçıya Destek

YazarMesaj
RapimisTurk
Admin
Admin
RapimisTurk

Erkek
İş/Hobiler : Öğrenci
İsim : QoNuR

Türbanlı HipHopçıya Destek Empty
MesajKonu: Türbanlı HipHopçıya Destek   Türbanlı HipHopçıya Destek Empty13.06.08 15:21

Hiphop müziğine tutkun 18 yaşındaki İnanç Yeniay'ın hikâyesi, türban tartışmalarının iyiden iyiye gündemi meşgul ettiği şu günlerde ilginç bir örnek olarak çıkıyor karşımıza. Türbanlı hiphopcu İnanç, bugüne kadar türban taktığı için değil, hiphop müzik dinlediği için dışlanmış.

"Tek dostum" dediği hiphop müzik için yıllarca ailesiyle, akrabalarıyla ve hatta hiphop dinleyen diğer insanlarla da ters düşmüş genç kız. "Saç tellerimle değil müziğimle, hayal gücümle ilgilenilsin istiyorum" diyen İnanç, kısa süre önce Zeytinburnu'ndaki TAZ Production hazırlayan bir şirketle anlaşıp albüm çalışması içine girdi. İnanç, bir yandan da üniversiteye hazırlanıyor. Hedefi ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık.

FİLİSTİN'DE KONSER

Müzikteki hayalinin Filistin, Afganistan gibi Müslümanların yaşadığı ülkelere yardım konserleri vermek olduğundan bahseden İnanç, sadece oturduğu Fatih'te değil, gittiği hemen her yerde şaşkın ve yadırgayan bakışlara maruz kaldığını anlatıyor. "Müzik benim gizli arkadaşım, sırdaşım oldu. Dostlarım ise kalemim, kâğıdım ve rabbimdi" diye konuşan genç İnanç Yeniay, Türkçe hiphop yapanlar arasında Sagopa Kajmer'i beğendiğini söylüyor.

İnançlarını koruyarak müzik yapmak istediğini söyleyen 'türbanlı hip-hopçu' İnanç Yeniay'a rapçilerden destek geldi. İnternet portalı H2'nin haberine göre; rapçiler müziğin özgürlük olduğunu vurgulayarak "Saç tellerimle değil müziğimle, hayal gücümle ilgilenilsin" diyen 18 yaşındaki Yeniay'la ilgili şunları söyledi:

* PUSAT (Refik Yiğit): Bir ateist, bir eşcinsel müzik yapabiliyorsa, baş örtüsü takan bir insanın da müzik yapması çok doğaldır. Bu yüzden benim için müzik özgürlüktür. Dış görünüşü ile bir insanın rap müzik yapamayacağına karar veremeyiz. Müziğini dinlememiz gerekir.

* SANSAR SALVO: Müziğin kapalı veya açık giyinmekle bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Görüşlerim İnanç Yeniay arkadaşa uzak olsa da; bunun sanatçının kendi seçimi olduğuna inanıyorum. Bu yüzden kesinlikle yadırgamıyor ve onu destekliyorum.

*SAGOPA KAJMER: Aşkını yaşasın
İnanç Yeniay'ın büyük hayranlık duyduğu rapçi Sagopa Kajmer, 'türbanlı hip-hopçu'yla ilgili şunları söyledi: "Bir insanı kadın ya da erkek olarak ayırmak, ayrımcılık yapmak ne derece mantıksızsa, icra edeni de kadın veya erkek olarak ayırmak büyük bir mantıksızlık. Bırakın dileyen aşkını yaşasın."

Türbanlı HipHopçıya Destek
1 sayfadaki 1 sayfası